SNP: Chronológia prípravy a priebehu SNP v roku 1944

27.08.2010 Celý región

Banská Bystrica/Bratislava 27. augusta (TASR) – Pri príležitosti 66. výročia Slovenského národného povstania, ktoré vypuklo 29. augusta 1944, vydáva TASR jeho chronológiu.
December 1943 - Opoziční predstavitelia slovenského politického spektra, ktorí sa nemohli v nedemokratickom prostredí vojnovej Slovenskej republiky podieľať na riadení štátu, podpísali na tajnom stretnutí v bratislavskom byte Mateja Josku na Gajovej ulici Vianočnú dohodu o vzniku Slovenskej národnej rady (SNR), ktorá mala vo vhodnej chvíli prevziať moc na Slovensku.

23. marca 1944 - Československý prezident Edvard Beneš z exilu v Londýne poveril dočasným vedením vojenského odboja na Slovensku podplukovníka generálneho štábu Jána Goliana.

20. alebo 27. júla 1944 - V lesnej chate v katastri obce Čremošné v Žarnovickej doline sa konala schôdza ilegálnej SNR so zástupcami vojenského ústredia SNR. Prerokovali sa na nej princípy a podmienky protifašistického ozbrojeného vystúpenia, posledné prípravy na povstanie a potreba nadviazania spojenia s blížiacou sa Červenou armádou.

29. augusta 1944 - Nemecké vojská a policajno-bezpečnostné jednotky začali v dopoludňajších hodinách obsadzovať územie Slovenskej republiky.

29. augusta 1944 - Podplukovník generálneho štábu Ján Golian vydal posádkam slovenskej armády rozkaz, aby začali klásť ozbrojený odpor nemeckým okupačným silám. Vypuklo Slovenské národné povstanie.

1. septembra 1944 - SNR prijala Deklaráciu, v ktorej vyhlásila obnovenie ČSR a prevzatie všetkej moci na Slovensku.

2. septembra 1944 - V tiesňave pod hradom Strečno neďaleko Žiliny sa rozpútali najťažšie z bojov povstania.

5. septembra 1944 - Na povstaleckom území sa uskutočnila prvá mobilizácia do 1. čs. armády na Slovensku.

5. septembra 1944 - Prezident Jozef Tiso prijal demisiu vlády Vojtecha Tuku. Pod nátlakom Nemecka vymenoval novú vládu, ktorej predsedom sa stal Štefan Tiso.

8. septembra 1944 - Začala sa spoločná Karpatsko-duklianska (východokarpatská) operácia vojsk Červenej armády a 1. československého armádneho zboru aj s účelom pomôcť SNP.

16. septembra 1944 - Vznikol Hlavný štáb partizánskych oddielov na Slovensku.

6. októbra 1944 - Vojská 1. československého armádneho zboru a Červenej armády v priestore Duklianskeho priesmyku vstúpili na územie Slovenska.

7. októbra 1944 - Generál Rudolf Viest sa stal hlavným veliteľom povstaleckých vojsk. Vymenil dovtedajšieho veliteľa generála Jána Goliana, ktorý sa stal jeho zástupcom.

26. - 27. októbra 1944 - Politickí, partizánski a vojenskí predstavitelia povstania sa presunuli z Banskej Bystrice do katastra obce Donovaly.

27. októbra 1944 - Nemecká armáda po dvojmesačných bojoch obsadila sídlo povstaleckého územia - Banskú Bystricu.
 

Vyberte región